Jak założyć krewetkarium? Urządzamy akwarium dla krewetek

Założenie krewetkarium nie jest skomplikowane, ale przed stworzeniem odpowiedniego środowiska dla krewetek karłowatych warto przygotować się merytorycznie, by uniknąć popełnienia błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie skorupiaków. W tekście omówimy krok po kroku, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu i urządzaniu krewetkarium słodkowodnego. Dowiesz się, jakie akwarium będzie najbardziej odpowiednie dla krewetek, jaki sprzęt i wyposażenie będą niezbędne w ich codziennym życiu oraz jakie rośliny i wystrój zapewnić, by krewetki czuły się dobrze i bezpiecznie.

Akwarium dla krewetek

Czym jest krewetkarium?

Krewetkarium to po prostu akwarium przeznaczone do hodowli krewetek. Zasadnicza różnica między zwykłym akwarium, a krewetkarium jest taka, że głównymi mieszkańcami krewetkarium są krewetki i to na nich powinna skupiać się cała uwaga, a inni potencjalni mieszkańcy jak np. ryby i ślimaki są tylko dodatkiem. Warunki w krewetkarium są bardzo podobne do tych, które powinny panować w normalnym akwarium i na wyposażeniu zbiornika znajdą się takie elementy jak filtr z napowietrzaczem, grzałka, podłoże, kryjówki i roślinność.

Wybór odpowiedniego akwarium dla krewetek

Przed rozpoczęciem wybierania i urządzania krewetkarium, warto zadać sobie pytanie, jakie gatunki krewetek będziemy chcieli w nim trzymać. Choć dla większości z nich, warunki w akwarium będą podobne, warto wiedzieć, że parametry związane z jakością wody mogą się różnić w zależności od gatunku i np. by skutecznie rozmnożyć i doprowadzić do dorosłości krewetki Amano, konieczny będzie dodatkowy zbiornik ze słoną wodą.

Akwarium dla krewetek z rodzaju Neocaridina

Krewetki z gatunku Neocaridina davidi to jedne z najczęściej trzymanych krewetek w akwariach. Wynika to przede wszystkim z tego, że są dość odporne na warunki i mogą być trzymane na wodzie z kranu. Oczywiście nie oznacza to, że warunki mogą być byle jakie, ale względem innych gatunków krewetek są one odpowiednie dla osób, które są dopiero początkujące w świecie krewetek i nie mają aż tak dużego doświadczenia z hodowaniem skorupiaków.

Optymalna pojemność krewetkarium to 20 litrów, a minimum 10 litrów. W sprzedaży dostępne są gotowe Shrimp Sety w kształcie kostki, które zawierają w zestawie akwarium, filtr gąbkowy z napowietrzaczem, grzałkę akwarystyczną oraz oświetlenie LED. Co ważne, krewetki Neocaridina davidi są towarzyskie, więc zaleca się, by trzymać je w większych grupach, minimum to 6-10 osobników. Jeśli będziemy planowali rozmnażanie krewetek na większą skalę lub będziemy chcieli stworzyć akwarium towarzyskie, warto wybrać akwarium o większej pojemności, np. 40-50 litrów.

Wśród krewetek Neocaridina davidi możemy napotkać wiele ras, które wyróżniają się kolorem lub wzorem na ciele. Najpopularniejsze z nich to odmiany kolorystyczne takie jak:

Krewetka Red Cherry (Neocaridina davidi var. Red Cherry) – ta odmiana kolorystyczna posiada czerwoną barwę o nieregularnym rozmieszczeniu z licznymi przezroczystymi miejscami
Krewetka Yellow (Neocaridina davidi var. Yellow) – rasa charakteryzuje się żółtym kolorem
Krewetka Blue Velvet (Neocaridina davidi var. Blue Velvet) – jedna z ładniejszych ras, która posiada niebieski kolor
Krewetka Red Rili (Neocaridina davidi var. Red Rili) – charakterystyczna rasa, która ma kolor czerwony z przezroczystymi plecami i podbrzuszem
Krewetka Orange (Neocaridina davidi var. Orange) – krewetka w tym wariancie kolorystycznym ma pomarańczową barwę
Krewetka Bloody Mary (Neocaridina davidi var. Bloody Mary) – intensywna głęboka czerwień pokrywająca cały pancerz
Krewetka Sakura Red (Neocaridina davidi var. Sakura Red) – jedna z gradacji krewetki Red Cherry, która posiada czerwony kolor ciała
Krewetka White Pearl (Neocaridina davidi var. White Pearl) – rasa, która posiada mleczny kolor

Akwarium dla krewetek z rodzaju Caridina

Krewetki z rodzaju Caridina to grupa licząca ponad 250 gatunków. Są one nieco bardziej wymagające niż krewetki z rodzaju Neocaridina. Sama wielkość akwarium będzie podobna – wystarczy zbiornik o pojemności 20-30 litrów. Nieco większą uwagę będzie trzeba zwrócić na parametry wody – powinny być stabilne. By uzyskać niższe wartości pH wody, najlepiej zastosować podłoże aktywne.

Najpopularniejsze krewetki z rodzaju Caridina to m.in.:

Krewetka Amano (Caridina multidentata) – choć jest to krewetka Caridina, z powodzeniem może być utrzymywana w wodzie kranowej i nie ma tak dużych wymagań jak pozostałe krewetki z rodzaju Caridina
Krewetka Sulawesi Cardinal (Caridina dennerli) – krewetka zwana także kardynałem z Sulawesi o przepięknym głębokim czerwonym kolorze nakrapianym białym kropkami
Krewetka Pinokio (Caridina gracilirostris) – charakterystyczna krewetka z długim nosem przypominającym baśniowego Pinokia
Krewetka Crystal Red (Caridina cantonensis sp. Crystal Red) – krewetka o biało-czerwonym umaszczeniu posiadająca wiele gradacji
Krewetki akwariowe

Podłoże w krewetkarium

Podłoże w krewetkarium pełni kilka funkcji. To w nim będziemy umieszczać rośliny (ukorzenią się w podłożu i będą pobierać z niego składniki mineralne), które będą schronieniem dla krewetek. Jego właściwości będą także wpływać na jakość i parametry wody oraz w jakimś stopniu zapewniać pożądaną estetykę krewetkarium i naturalny wygląd. Podłoże jest bardzo istotnym elementem, ponieważ zapewnia przestrzeń do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, dzięki którym cykl azotowy w akwarium przebiega sprawniej. Wybór podłoża powinien zależeć od gatunków krewetek, które będziemy trzymać w akwarium. Część z nich z dużym powodzeniem będzie prawidłowo funkcjonować na wodzie z kranu (np. Neocaridina davidi), więc możemy zastosować piasek lub żwirek, a inne (np. z rodzaju Caridina) będą wymagać obniżenia pH wody, więc warto będzie zastosować podłoża aktywne.

Rodzaje podłoża do krewetkarium

W hodowli krewetek wykorzystuje się kilka rodzajów podłoża – każde z nich pełni inną funkcję i ma różną estetykę. Najpopularniejsze są 3 rodzaje podłoża – piasek, podłoże aktywne oraz żwir.

Piasek

Piasek jest najdrobniejszym rodzajem podłoża stosowanego w akwarystyce. Jest on podłożem uniwersalnym i także w krewetkarium będzie spełniać swoje zadanie. Najbardziej powszechny jest biały piasek kwarcowy, lecz może on także występować w innych kolorach, np. czarnym (wówczas pochodzi on ze skał bazaltowych). Kolor samego piasku najlepiej dobierać do koloru krewetek, chociaż warto pamiętać, że jaśniejsze podłoża będą szybciej tracić na estetyce z uwagi na porastanie glonami. Krewetki o ciemniejszych kolorach będą prezentować się lepiej na jasnym podłożu, z kolei jasne będą najlepiej widoczne na czarnym piasku. Piasek jest podłożem neutralnym i zwykle nie wpływa na zmianę parametrów wody pod warunkiem, że nie składa się z materiałów wapiennych.

Co ważne, nie należy mylić piasku kwarcowego z pyłem kwarcowym – ten drugi ma zastosowanie w terrarystyce i nie powinien być stosowany w krewetkariach. Przed umieszczeniem piasku w akwarium warto go dokładnie przepłukać, by usunąć wszystkie osady, pyły i zanieczyszczenia organiczne. Warstwa piasku powinna mieć przynajmniej 5 centymetrów, szczególnie w miejscach, gdzie będziemy umieszczać rośliny i dekoracje, tak by były one mocno osadzone i miały szansę się ukorzenić.

Żwir

Żwir to kolejny rodzaj podłoża, które możemy wykorzystać w akwarium. Jego granulacja jest większa niż granulacja piasku, więc przy jego użyciu uzyskamy zupełnie inny efekt wizualny. W sprzedaży dostępne są żwirki w różnych kolorach – najpopularniejsze są czarne (ze skał bazaltowych) lub naturalny żwir kwarcowy, który jest jaśniejszy. Wielu sprzedawców oferuje także żwirki akwarystyczne w kolorach czerwonym, zielonym, żółtym, pomarańczowym lub żwirki mieszane, które posiadają wszystkie te kolory. Przed umieszczeniem żwiru w akwarium warto go dokładnie przepłukać, by usunąć wszystkie osady, pyły i zanieczyszczenia organiczne. Warstwa żwiru powinna mieć przynajmniej 5 centymetrów, szczególnie w miejscach, gdzie będziemy umieszczać rośliny i dekoracje, tak by były one mocno osadzone i miały szansę się ukorzenić.

Podłoża aktywne

Podłoża aktywne wpływają na parametry wody i większość tych, które są w sprzedaży obniżają pH i twardość wody, tak by była ona odpowiednia dla krewetek z rodzaju Caridina. Wyglądem przypominają ziarna sypanej herbaty i wspomagają wiele procesów filtracyjnych w akwarium. Są one również odpowiednie dla roślin, które mogą z takiego podłoża czerpać potrzebne substancje i minerały. Kolory takiego podłoża zwykle są ciemne i są to różne odcienie brązu i czerni. Podłoża aktywnego nie należy płukać – jest ono przygotowane od razu do użycia, więc możemy je umieścić po odpakowaniu na dnie krewetkarium. Warstwa podłoża bioaktywnego powinna mieć przynajmniej 5 centymetrów, szczególnie w miejscach, gdzie będziemy umieszczać rośliny i dekoracje, tak by były one mocno osadzone i miały szansę się ukorzenić.

Filtr i cyrkulacja wody

Jak wybrać odpowiedni filtr do wody?

Rolą filtra w krewetkarium będzie oczyszczanie wody, tak by pozostawała jak najdłużej czysta i krystaliczna. Filtr zapewnia również wodzie stały ruch, natlenia ją i oczyszcza z toksyn. Powinien on pracować cały czas w ciągu dnia i w nocy. Wyjątkiem pozostaje jedynie moment, kiedy wymieniamy wodę – wówczas dla bezpieczeństwa najlepiej odłączyć wszystkie sprzęty akwariowe. Istnieje wiele rodzajów filtrów akwariowych stosowanych w krewetkariach, spośród których najpopularniejsze są filtry wewnętrzne, kanistrowe i kaskadowe.

Rodzaje filtrów do krewetkarium

Filtry wewnętrzne

Filtr wewnętrzny umieszcza się wewnątrz krewetkarium – najczęściej jest mocowany na przyssawkę, którą przytwierdzamy do ścianki akwarium. Najbardziej odpowiedni będzie filtr gąbkowy, w którym gąbka jest po prostu nałożona na turbinę i nie ma innych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla krewetek – szczególnie takich skorupiaków, które są świeżo wyklute lub na tyle małe, że nie dadzą rady uciec przed prądem zasysającym. Warto wybrać filtr z napowietrzaczem, ponieważ krewetki dobrze czują się w napowietrzonej wodzie. Należy pamiętać, żeby czyścić filtr, najlepiej podczas cotygodniowej podmiany wody. Wówczas wystarczy zdjąć gąbkę i wycisnąć ją w wodzie, którą zabieramy z akwarium (a nie świeżej, np. bezpośrednio z kranu) podczas podmiany – wtedy mamy pewność, że nie zabijemy bakterii wspomagających filtrację, które osiadły na gąbce. Wszystkie większe zanieczyszczenia zostaną usunięte podczas wyciskania – będziemy mogli zaobserwować jak woda mętnieje i czarnieje.

Filtry kaskadowe

Filtry kaskadowe są umieszczone na zewnątrz zbiornika. Składa się on z turbiny oraz rurki ssącej. Filtr jest zawieszany na krawędzi jednej z szyb, a w wodzie umieszczamy tylko rurkę zasysającą, która pobiera wodę, oczyszcza ją w pojemniku i wpuszcza ją z powrotem do akwarium przy pomocy kaskady. Do zalet filtra kaskadowego należy jego wydajność, nie zabiera on również przestrzeni wewnątrz zbiornika, co znacznie wpływa na estetykę całego krewetkarium. Należy pamiętać, by na końcówkę wężyka zasysającego umieszczonego w wodzie nałożyć prefiltr, który zapobiegnie zasysaniu krewetek do pojemnika filtracyjnego.

Filtry kanistrowe

Filtr kanistrowy podobnie jak filtr kaskadowy jest umieszczony poza akwarium, jednak jego gabaryty i wydajność są większe niż w przypadku filtrów wewnętrznych i kaskadowych. Filtr składa się ze skrzynki filtrującej oraz dwóch wężyków. Oba są umieszczone w akwarium i jeden z nich pobiera, a drugi wypuszcza oczyszczoną wodę. Takie filtry nie wymagają też częstego czyszczenia – wystarczy robić to raz na kilka miesięcy. Należy pamiętać, by na końcówkę wężyka zasysającego umieszczonego w wodzie nałożyć prefiltr, który zapobiegnie zasysaniu krewetek do pojemnika filtracyjnego.

Oświetlenie w krewetkarium

Oświetlenie w krewetkarium będzie pełniło kilka funkcji. Po pierwsze będzie umożliwiać fotosyntezę roślinom, które umieścimy w akwarium. Po drugie będzie nadawać naturalnego wyglądu w akwarium i uwydatniać jego wystrój oraz mieszkające w nim zwierzęta. Obecnie najpopularniejsze są lampy LED, które zapewniają energooszczędność, są także bardzo wydajne i nie ma konieczności częstej wymiany źródła światła. Dodatkowo w przeciwieństwie do lamp kompaktowych, nie będą one dodatkowo ogrzewać wody.

Moc lampy powinna być dopasowana do wielkości akwarium – jeśli kupujemy Shrimp Set, to w takim zestawie mamy już dopasowaną lampę, którą mocujemy na jednej ze ścianek krewetkarium. Takie lampy posiadają także kilka trybów świecenia, które są dopasowane do pory dnia. Najczęściej jeden z nich to dzienny tryb, drugi nocny, a trzeci mieszany. Oświetlenie powinno pracować ok. 10-12 godzin w ciągu dnia, a na noc lampa powinna być zgaszona.

Generalnie przyjmuje się zasadę, że lampa powinna mieć moc pomiędzy 0,2-0,7 W na każdy litr wody w zależności od roślinności, którą umieścimy w akwarium. Niektóre gatunki będą wymagały mocniejszego oświetlenia, z kolei inne będą mniej wymagające i będziemy mogli zastosować oświetlenie o słabszej mocy.

Grzałka akwariowa w krewetkarium

Zadaniem grzałki akwariowej jest zapewnienie wodzie odpowiedniej temperatur, która bezpośrednio wpłynie na dobre samopoczucie i zdrowie krewetek. Jeśli kupujemy Shrimp Set, to najczęściej w zestawie znajdzie się także grzałka automatyczna, która jest skonstruowana w taki sposób, by grzać wodę do temperatury 25 stopni. Jeśli temperatura jest wyższa, grzałka wyłącza się, jeśli niższa, pracuje do momentu aż woda w akwarium nie osiągnie temperatury 25 stopni. Zapewnia to krewetkom stabilne warunki bez ryzyka, że będzie im za gorąco lub za zimno. Moc grzałki powinniśmy dobierać do wielkości akwarium. Generalnie przyjmuje się, że na każdy litr wody powinien przypadać 1 W.

W sprzedaży dostępne są także grzałki z termostatem, gdzie sami ustawiamy pożądaną temperaturę. Takie rozwiązanie może być pomocne, kiedy chcemy pobudzić krewetki do rozmnażania i chcemy uzyskać wyższą temperaturę wody.

Grzałkę mocujemy do jednej ze ścianek w akwarium, najlepiej do tylnej ścianki, tak by nie wpływała na estetykę zbiornika. By zapewnić stały monitoring temperatury, warto zamontować w wodzie termometr, który będzie nas informować o aktualnej temperaturze wody.

Dekoracje i wystrój krewetkarium

Dekoracje akwariowe służą zarówno jako element wystroju krewetkarium jak również mają zastosowanie jako kryjówki dla krewetek. Jako dekoracje możemy uznać zarówno elementy materii organicznej, np. rośliny jak również wszelkiego rodzaju korzenie, kamienie lub inne gotowe dekoracje akwarystyczne, które są do kupienia w sklepach akwarystycznych.

Kamienie i skały

Kamienie będą dodawać naturalnego klimatu w akwarium. Jeśli ułożymy z nich odpowiednią konstrukcję, będą także stanowić schronienia dla krewetek. Przy wyborze kamieni do krewetkarium należy wybierać takie, które nie zmieniają parametrów wody. Niektóre z nich zawierają związki wapnia, które podnoszą pH i twardość wody.

Przed umieszczeniem kamieni w akwarium należy je dokładnie wypłukać i wyparzyć, tak by pozbyć się wszystkich osadów, pyłów i zanieczyszczeń organicznych. Skały, które możemy bezpiecznie wykorzystać przy wystroju krewetkarium to m.in.:

Dragon Stone
Kamień lawowy
Manten Stone
Łupek drzewiasty

Mogą to być również kamienie przyniesione znad rzeki, jeziora i innych miejsc, ale wówczas należy mieć pewność, że jest to kamień obojętny chemicznie, który w krótkiej i długiej perspektywie nie będzie wpływał negatywnie na parametry wody.

Korzenie, drewno, lignit, suche liście

Korzenie i drewno to kolejne elementy wystroju, które nadadzą krewetkarium naturalnego wyglądu i wzbogacą ją w garbniki, które są korzystne dla krewetek. W sprzedaży są dostępne poskręcane korzenie w różnych rozmiarach, więc dobranie odpowiedniego do rozmiarów akwarium nie będzie stanowić problemu. Korzenie można wykorzystać do stworzenia zupełnie nowych struktur, np. oplatając go mchem nadamy mu zupełnie nowy wygląd, a mech, który z czasem porośnie całe drewno będzie wyglądać bardzo efektownie. Korzenie potrzebują czasu (najczęściej ok. miesiąca), żeby dojrzeć i nasiąknąć wodą, dlatego po jego zanurzeniu konieczne będzie przyciśnięcie go do dna, np. cięższym kamieniem, bo w przeciwnym wypadku może wypływać na powierzchnię wody.

Lignit to składnik węgla brunatnego, który ma stosunkowo dobrze zachowaną formę drewna. Można go również stosować w akwarystyce. Wzbogaca on wodę w garbniki, uwalnia także związki humusowe. Wykorzystuje się go także do obsadzania roślinami, które dużo szybciej się przyjmują.

Również suche liście mogą być wykorzystane jako dekoracje w akwarium. Mogą to być liście z naszych rodzimych drzew (ważne, żeby były to opadnięte suche liście), takich jak dąb, buk, wierzba, olcha, morwa.

Dość powszechne w sprzedaży są także liście ketapangu (migdałecznika morskiego), które nie tylko polepszają właściwości wody i uodparniają żyjące w nim zwierzęta, ale także są chętnie zjadane przez krewetki.

Kryjówki dla krewetek

W krewetkarium powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość kryjówek. Szczególnie podczas rozmnażania krewetki będą potrzebować bezpiecznego środowiska, które pozwoli doprowadzić młode do dorosłości. Jako naturalne kryjówki mogą posłużyć np. łupiny kokosa, z wyciętym wejściem. Będą one stanowić groty, z których krewetki na pewno skorzystają. Kryjówki mogą także stanowić gęsto ułożone kamienie, roślinność i tuby bambusowe.

Gotowe dekoracje akwarystyczne ze sklepu

Wiele sklepów oferuje gotowe kryjówki wykonane z ceramiki, które jednocześnie są ozdobami akwarium. Możliwości jest naprawdę sporo, najpopularniejsze jednak są rurki ułożone jedna na drugiej.

Ceramiczne rurki do krewetkarium
Ceramiczne rurki do krewetkarium

Rośliny w akwarium dla krewetek

Rola roślin w krewetkarium

Rośliny w akwarium domykają procesy azotowe w akwarium wykorzystując przetworzone przez bakterie nitryfikacyjne produkty przemiany materii organicznej. Produkują one tlen oraz oczyszczają wodę z dwutlenku węgla. Pełnią także funkcję ozdobną oraz stanowią naturalne miejsce żerowania i schronienia dla młodych krewetek. Aby wpłynąć na wzrost roślin, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, by mogła następować fotosynteza. Wszelkie związki mineralne potrzebne do wzrostu będą one pobierać z wody oraz podłoża.

Jakie rośliny można umieścić w krewetkarium?

Istnieje wiele gatunków roślin akwariowych, które z dużym powodzeniem sprawdzą się w krewetkarium. Przy podstawowym podziale możemy wyróżnić m.in. rośliny pływające, trawnikowe, rozetowe, łodygowe i mchy. Jedne będą bardziej odpowiednie jako kilkucentymetrowy trawniczek na podłożu, inne będą piąć się wysoko i ozdabiać wyższe partie akwarium, z kolei inne będą doskonale nadawać się do przytwierdzenia i porastania, np. korzeni.

Oto rośliny, które możesz wykorzystać przy urządzaniu akwarium:

Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri),
Mech Flame Moss (Taxiphyllum sp.),
Mech Christmas Moss (Vesicularia montagnei),
Różdżyca rutewkowata (Ceratopteris Thalictroides),
Mikrozorium oskrzydlone (Microsorium pteropus),
Zwartka Wendta (Cryptocoryne wendtii),
Zwartka Walkera (Cryptocoryne walkerii),
Rotala okółkowa (Rotala wallichii),
Mały Heniek (Hemianthus Callitrichoides),
Gałęzatka kulista (Aegagropila linnaei),
Wgłębka wodna (Riccia fluitans),
Języcznik australijski (Glossostigma elatinoides),
Ponikło karłowate (Eleocharis pusilla),
Kabomba wodna (Cabomba aquatica),
Rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum),
Wątrobowiec Pelia (Monosolenium tenerum).

Jak sadzić rośliny i dbać o nie w krewetkarium?

Rośliny akwariowe najczęściej są sprzedawane w koszyczkach, które są wypełnione watą lub kamykami. Przed umieszczeniem w akwarium, korzenie rośliny należy oczyścić z resztek waty i obmyć z substratu. W zależności od gatunku rośliny należy je wsadzić do podłoża (np. Rotala okółkowa, Mały Heniek) lub przywiązać do elementów dekoracyjnych (np. Mech jawajski, Christmas Moss), np. za pomocą żyłki lub nitki.

Rośliny, które będą miały zdobić dno krewetkarium, umieszczamy w podłożu za pomocą pęsety akwarystycznej (w sprzedaży dostępne są dłuższe 40-cm pęsety, które umożliwiają sadzenie roślin bez konieczności wkładania rąk aż do dna akwarium). Należy je umieścić na tyle głęboko, by były dobrze osadzone w dnie i nie wypływały na powierzchnię. Jeśli tak się stanie, wystarczy ponownie umieścić je w podłożu. Z czasem rośliny ukorzenią się i zaczną się rozrastać jeśli mają taką możliwość. Jeśli kupujemy rośliny in vitro, konieczne jest opłukanie ich z resztek żelu w którym się znajdują, a dopiero potem możemy je umieścić w akwarium.

Rośliny akwariowe wraz z biegiem czasu będą rosnąć, dlatego co jakiś czas konieczne będą swego rodzaju prace ogrodnicze polegające na ich przycinaniu lub formowaniu. Z przyciętych części możemy zrobić sadzonki wierzchołkowe, umieścić je ponownie w podłożu i z czasem rośliny takie ukorzenią się i zagęszczą teren.

Krewetkarium dla krewetek
Krewetkarium z bogatą roślinnością

Parametry i temperatura wody w krewetkarium

Woda w krewetkarium powinna mieć odpowiednie parametry, które pozwolą krewetkom właściwie rozwijać się i wpływać pozytywnie na ich samopoczucie. W zależności od gatunku krewetki, parametry wody będą różnić się. Niektóre z nich będą odporne na dość szeroki rozstrzał parametrów, inne z kolei będą wymagać precyzyjnych warunków. Za najważniejsze parametry wody uznaje się jej temperaturę, pH, twardość ogólną i węglanową. Większość krewetek z dużym powodzeniem będziemy mogli hodować w wodzie kranowej, ale czasami przed ich wprowadzeniem do akwarium, konieczne będzie jej uzdatnienie. Najłatwiej będzie to wykonać wykorzystując preparaty akwarystyczne, które wytrącą z wody wszystkie składniki, które mogłyby negatywnie wpłynąć na krewetki. Jeśli mamy pewność co do jakości wody, wystarczy nalać ją do naczynia lub butelek i poczekać kilka do kilkunastu godzin, by odparował chlor.

Odczyn pH, twardość i inne parametry wody

Krewetki Neocaridina i Caridina wymagają określonych parametrów wody – w szczególności należy skupić się na pH oraz twardości wody. By zmierzyć te parametry możemy wykorzystać np. testy paskowe lub testy kropelkowe. Dla osiągnięcia pożądanych parametrów możemy wykorzystać wodę RO (by obniżyć twardość wody) lub specjalne sole akwarystyczne (by podwyższyć twardość). Do wyregulowania odczynu pH również możemy wykorzystać specjalne preparaty podnoszące lub obniżające parametr. Najczęściej jednak, dla krewetek Neocaridina davidi wystarczy odstana woda kranowa i jej parametry będą mieścić się w tych, które są dla nich odpowiednie.

W tabeli poniżej znajduje się zestawienie prezentujące dopuszczalne wartości dla krewetek z gatunku Neocaridina davidi oraz krewetki Amano (Caridina multidentata), które są odpowiednie dla początkujących osób:

ParametrNeocaridina davidiCaridina multidentata
Temperatura wody22-26 stopni20-25 stopni
Twardość ogólna wody (GH)6-18 dGH6-12 dGH
Twardość węglanowa wody (KH)3-12 dKH1-10 dKH
Odczyn pH wody6,5-8,06,5-8,0

Wymiana wody w akwarium

Dla zachowania czystości w krewetkarium powinna następować cykliczna wymiana wody. W przypadku krewetek najlepiej robić to raz w tygodniu i wówczas należy odebrać jakieś 10-15 procent wody z akwarium. Na jej miejsce wlewamy nową wodę, która dobrze, żeby wcześniej odstała przynajmniej kilka godzin, tak by odparował z niej chlor. Raz w miesiącu należy wymienić większą ilość wody – wówczas powinno to być jakieś 30-35 procent całej objętości. Podczas podmiany należy także wyczyścić filtr gąbkowy, wyciskając go w wodzie wybranej z akwarium.

Wprowadzanie krewetek do akwarium

Wprowadzenie krewetek powinno następować na sam koniec i przebiegać według określonego schematu. Po urządzeniu krewetkarium tzn. umieszczeniu podłoża, filtru i grzałki, dekoracji, elementów wystroju i roślin, możemy zalać je wodą. Najlepiej zrobić to, kładąc na dno akwarium małą miseczkę i wylewać na nią powoli wodę. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie naruszymy struktury podłoża i nie powyrywają się rośliny.

Od tego momentu powinniśmy dać akwarium przynajmniej 3-4 tygodnie, tak by woda dojrzała i wytworzyła się w niej odpowiednia flora bakteryjna, tak aby cykl azotowy mógł być zamknięty. W tym czasie zaczną pojawiać się bakterie nitryfikacyjne, które będą wspomagać oczyszczanie zbiornika oraz glony, które będą stanowić pokarm dla krewetek.

Po zakupie krewetek, otrzymamy je w plastikowym woreczku wypełnionym wodą. Przed ich wprowadzeniem do akwarium, warto umieścić zamknięty woreczek z wodą w akwarium, tak by temperatura wody z akwarium i worka transportowego wyrównały się i pozwoliły krewetkom przyzwyczaić się do nowych warunków. Po kilkudziesięciu minutach, możemy otworzyć worek transportowy i dolać do niego wodę z akwarium – pozwoli to krewetkom poznać warunki ich przyszłego środowiska.

Po kilkunastu minutach możemy przelać wodę z krewetkami przez sitko (wody tej nie należy dodawać z powrotem do akwarium) a następnie sitko z samymi krewetkami wkładamy do nowego akwarium. Krewetki niemal od razu zaczną zapoznawać się z terenem i w ciągu kilku dni zaaklimatyzują się.