Wszystko o krewetkach
Krewetki w Akwarium

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygotowywanie wody przy pomocy Salty Shrimp GH+
Autor Wiadomość
tysonus 
Zaglądacz

Wysłany: 2018-03-17, 16:09   Przygotowywanie wody przy pomocy Salty Shrimp GH+

Cześć. Mam pewien problem i chciałbym poprosić o propozycje rozwiązania go.
W kilku akwariach mam różnej maści taiwany, crystale i hybrydy. Przez długi czas (2-3 lata) przygotowywałem wodę RO dodając Salty Shrimp GH+ zgodnie z instrukcją ( 3g na 20l wody RO). Wszystko było ok, pomiarów większych nie musiałem robić, ale gdy kontrolnie coś zrobiłem to wszystko było w normie.
Jakiś 1-2 lata temu zakupiłem 1kg Salty i używałem jej zgodnie z instrukcją - woda była ok.
Obecnie gdy dodaję sole zgodnie z zaleceniem to uzyskuję wodę o twardości GH = 9. Woda z filtra osmozy ma twardość 0 i ph= 6,0 przewodność = ok 14 ms. Po dodaniu soli (3g na 20 l wody ) otrzymuję GH=9 i przewodność ok 240 ms.
Zacząłem eksperymentować i na 20l wody dodaję ok 2,2g soli by wyszło GH=6, ale wówczas przewodność wynosi 200ms. Zakupiłem Azoo mineral plus i dolewam go do osiągnięcia 240ms.
Wtedy uzyskuję wodę GH=6 i 240 ms. Ale problem taki, że krewetki mają się gorzej, a czasami zdarzy się jakiś zgon (nie tylko starszych, ale i średnich krewet).
Także tutaj mam pytanie co radzicie ? Czy może te sole po roku czy dwóch mogą dawać większą twardość?
A może woda jest ok i przyczyny pogorszenia życia krewetek szukać w innym miejscu? ( w akwarium które prowadzi się najgorzej mam jakiś nalot na lustrze wody)

Podmieniam raz w tygodniu 10-15 % wody. Filtracja to narożne hamburgi napędzane turbinami. Karmienie codziennie w ilości zjadanej w ciągu 1-2 godzin, czasami szybciej.
Dzięki za wypowiedzi w sprawie.
Ostatnio zmieniony przez tysonus 2018-03-17, 16:15, w całości zmieniany 2 razy  

QHU 
Zaglądacz

Wysłany: 2018-03-17, 18:30   

Cześć,

tak naprawdę to powodów tego że coś padnie może być wiele. Piszesz że dodawałeś określoną ilość soli i było ok a teraz gh masz wyższe, czym mierzysz gh? czy oby na pewno testy są ok? Czy zanim zacząłeś kombinować to było ok? jak tak to możliwe że to właśnie kombinowanie jest przyczyną problemów. Sole po roku są ok, na pewno czas nie spowoduje wzrostu gh w takiej skali o ile w ogóle.
Jedyne co jestem w stanie Ci na chwilę obecną powiedzieć to to że problemem na pewno nie jest sól sama w sobie.

tysonus 
Zaglądacz

Wysłany: 2018-03-18, 08:52   

Dzięki. Pomiar nowym testem kropelkowym zoolek. Przed eksperymentowaniem też jakaś krewetka padała i dlatego zainteresowałem się parametrami wody bardziej wnikliwie. Wodę leję do wszystkich akwa taką samą. W jednym padają krewetki , w innym nie ma siodełek, w kolejnym nie mają apetytu...
Myślisz by dawać sól zgodnie z instrukcją i nie patrzeć na wynik zooleka czy do osiągniecia gh 6? W tym akwa gdzie padają krewetki mam na lustrze wody taka dziwną białą powłokę. Jest jakby tłusta... może to jakiś ślad...
Ostatnio zmieniony przez tysonus 2018-03-18, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  

Tasior 
Administrator

Wysłany: 2018-03-18, 13:06   

Włącz napowietrzanie w filtrach i ten biały osad (kożuch bakteryjny) zniknie :)

Nie wiem czemu masz takie rozbieżności, może test zooleka źle pokazuje? Ja osobiście już na zooleku się zawiodłem.
Brak siodełek to efekt zimy - na wiosnę czyli lada miesiąc powinny się pojawić.
Jak test jest ok to proponuję abyś uzdatniał wodę do gh = 6.

Impact 
Zaglądacz

Wysłany: 2018-04-06, 14:20   

Witam, też miałem problem z testami zoolek ktory pokazywal mi 9 GH. Kupiłem uzupełnienie JBL który pokazal wynik 7 GH. To mi nie dawalo spokoju wiec kupilem caly test JBL gwarancja do konca 2019 roku i ten pokazuje 6 GH. Wiec nie radze korzystac z zooleka, bo mozna sobie narobic klopotu....

Odpowiedz do tematu